logo

انتخاب محل سایدبار

این سایدبار را با ابزارک های کاربردی پر کنی تا براحتی در دسترستان باشند
Email@YourSite.Com
+989121234567

معرفی بازی تیکت تو راید

مؤسسه فرهنگی هنری صریر یزد > معرفی بازی تیکت تو راید

بازی تیکت تو راید – Ticket To Ride یک گیم برد جذاب است که برای سنین ۸ سال به بالا طراحی شده و ساعت ها کاربر را سرگرم نگه میدارد.

قابلیت ها و ویژگی ها:

برای ۲ تا ۵ بازیکن

یکی از بازی های برتر تخصصی موجود در بازار

زمان بازی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه و …

یه توضیح خودمانی!

 

برای اونایی که چندان با بازی آشنا نیستن باید خیلی خلاصه بگم که این بازی در واقع شبیه ساز ساخت خطوط راه آهنه.

در طول بازی هر بازیکن چند تا بلیط داره که هرکدوم یه شهر مبدا و یه شهر مقصد رو نشون میدن. و بازیکن باید از هر مسیر ممکن اون دوتا شهر رو به هم وصل کنه. اگه مسیری رو از اول تا آخر با واگنهاتون به هم وصل کنید امتیازشو میگیرین و اگر نه به همون مقدار امتیاز منفی میگیرین. بازی هم زمانی تموم میشه که واگنهای یه نفر تموم بشه.

اگه به تصاویر دقت کنین میبینین که هر تکه از مسیر یه رنگیه. در واقع وقتی میتونین واگنهاتون رو روی مسیر بذارین که کارتهای همرنگ اون بخش رو، به همون تعداد، داشته باشین. کارت از کجا بیارین؟ خب اون بغل هست و میتونین توی نوبتتون کارت بردارین، ولی ممکنه همون رنگی نباشه که شما دنبالش هستین…

آشنایی با شیوه بازی

هدف بازی
هدف بازی کسب بیشترین امتیاز است. روش های به دست آوردن امتیاز :
ساختن مسیرهای بازی بین 2 شهر               تکمیل کردن کارت های مقصد
نکته: اگر نتوانید مسیر مشخص شده روی کارت مقصدتان را کامل کنید،  به همان اندازه امتیاز منفی خواهید گرفت.
چیدمان بازی
صفحه بازی را وسط میز قرار دهید. هر بازیکن 35 واگن از یک رنگ و نشانگر امتیازات همرنگش را برمی دارد. نشانگرها را روی خانه ی شروع (عدد صفر) جدول امتیازات، دور نقشه بازی     قرار دهید (1) در طول بازی هر زمان که بازیکنی امتیازی می گیرد، روی این جدول پیش می رود.
کارت های رنگی قطار را با هم بر بزنید و برای شروع به هر بازیکن 4 کارت بدهید (2). بقیه ی کارت ها را نزدیک برد بازی قرار دهید و 5 تا از آن ها را به رو در کنار هم بچینید.
بلیت های مقصد را بر بزنید و 3 کارت به هر بازیکن بدهید (3).هر بازیکن به کارت هایش نگاه می کند ، و بایستی حداقل دو کارت راانتخاب و نگه دارد، اما بازیکن میتواند هر سه کارت را نگه دارد. کارت هایی که نگه داشته نشده اند را زیر دسته کارت های بلیت قرار دهید و بعد این دسته را در کنار برد بازی قرار دهید. بازیکن ها باید مقصد هایشان را تا آخر بازی مخفی نگه دارند.
حالا برای شروع بازی آماده اید!
 
قوانین بازی
بازیکنی که بیشتر از همه مسافرت می کند و اهل سفر است بازی را شروع می کند. بعد نوبت ها به ترتیب ساعت گرد ادامه پیدا می کند و هر بازیکن در نوبتش بازی خود را انجام می دهد تا زمانی که بازی تمام شود. هر بازیکن در نوبت خود یکی و تنها یکی از کارهای زیر را می تواند انجام دهد :
برداشتن دو کارت
بازیکنان میتوانند دو کارت قطار را از بین کارت های رو شده و یا از دسته ی کارت ها بردارند. پس از برداشتن کارتی از بین کارت های رو شده بلافاصله یک کارت از روی دسته ی کارت ها برداشته و جای آن قرار دهید. بدین ترتیب همیشه 5 کارت رو شده در بازی وجود دارند.
ساخت مسیر
برای ساخت یک مسیر  بازیکن باید به اندازه ی طول مسیر (تعداد خانه ها)، کارت های همرنگ با آن مسیر بدهد و سپس بر روی هر یک از خانه های مسیر یکی از واگن های خود را قرار دهد. در آخر به اندازه ی مسیر ساخته شده امتیاز میگیرد.
برداشتن کارت مقصد
بازیکن سه کارت از دسته ی کارت های مقصد بر میدارد و حداقل یکی را بایستی انتخاب و نگه دارد، گرچه میتوان هر سه کارت را نگه داشت.
برداشتن دو کارت
کارت های قطار در 8 رنگ مختلف بعلاوه ی کارت های طلایی هستند. رنگ کارت های قطار با رنگ مسیرهای روی نقشه هماهنگ است ؛ یعنی بنفش، آبی، نارنجی، سفید، سبز، زرد، سیاه و قرمز. کارت های طلایی کارت های ویژه و چند منظوره ای هستند که بجای بقیه کارت های رنگی می توان از آن ها استفاده کرد.
اگر کارت طلایی جزو5 کارت رو شده باشد، بازیکنی که آنرا بر می دارد دیگر نمی تواند کارت دیگری بکشد و در واقع تنها یک کارت می تواند بردارد. اگر کارت طلایی جایگزین کارتی شود گه بازیکنی الان آن را برداشته، این بازیکن نمی تواند کارت طلایی بردارد. اگر هر زمان در طول بازی 3 کارت از 5 کارت به رو کارت طلایی بودند، همه 5 کارت را جمع کنید و به جای آن ها کارت های جدیدی قرار دهید.
نکته: اگر بازیکنی از دسته کارت های به پشت قطار کارت طلایی کشید، شانس آورده و می تواند هنوز کارت دومش را هم بردارد.
بازیکنان به هر تعداد که بخواهند می توانند کارت در دستشان نگه دارند و هیچ گاه مجبور به پس دادن کارت هایشان نمی شوند (به جز هنگام ساخت مسیر). اگر دسته کارت های به پشت قطار تمام شد، همه ی کارت های استفاده شده را بر بزنید و یک دسته کارت به پشت جدید بسازید، کارت ها را به دقت بر بزنید تا کارت های رنگی مثل هم پست سر هم قرار نگیرند.اگر در حالت های خاصی همه ی کارت های قطار تمام شود(یعنی همه کارت ها دست بازیکن ها باشد) بازیکنی که نوبتش هست نمی تواند کارت بکشد ودر عوض تنها می تواند یکی از دو کار برداشتن کارت مقصد و ساختن مسیر را انتخاب کند.
 
ساخت مسیر
برای ساخت یک مسیر، بازیکن باید به اندازه ی خانه هایی آن مسیر،  کارت های همرنگ جور کند. بیشتر مسیرها رنگ خاصی کارت می خواهند. مثلا برای گرفتن مسیر آبی باید کارت آبی استفاده کنید. مسیرهای خاکستری را می توانید با مجموعه ای همرنگ ، از هر رنگی که می خواهید بسازید. زمانی که یک مسیر را می سازید باید به تعداد خانه های خالی آن از قطارهای رنگی خودتان استفاده و روی مسیر قرار دهید سپس همه ی کارت هایی که برای ساخت آن مسیر جور کرده بودید را از بازی خارج کنید. بازیکن ها می توانند هر مسیر آزادی که روی نقشه وجود دارد را بسازند و مجبور نیستند حتما مسیر جدیدی را که می سازند به قبلی ها وصل باشد در هر نوبت هر بازیکن تنها می توانند یک مسیر بسازند.
بعضی از مسیرهای بازی دو خطی هستند. یک بازیکن نمی تواند هر دوی آن ها را اشغال کند.
نکته مهم: در بازی 2 و 3 نفره بازیکن ها فقط یکی از دو خط را می توانند استفاده کنند. زمانی که یکی از این مسیرها گرفته شود، بازیکن دیگری نمی تواند مسیر دوم را استفاده کند.
پس از ساختن مسیر با توجه به جدول امتیاز روی صفحه بازی، بازیکنی که مسیر را ساخته امتیاز می گیرد و مهره امتیاز خود را روی مسیر امتیازات جلو می برد.
کشیدن کارت مقصد
بازیکن می تواند نوبتش را برای برداشتن کارت مقصد استفاده کند. برای این کار، سه کارت از روی کارت های مقصد برمی دارد. حداقل یکی از این کارت های جدید را باید نگه دارد ولی می تواند دو یا هر سه ی آن ها را هم نگه دارد. اگر کمتر از سه کارت مقصد باقی مانده باشد، همان تعداد کارت را انتخاب و کارت هایی که انتخاب نشده اند را زیر دسته کارت های مقصد قرار دهید. روی کارت های مقصد اسم دو شهر روی نقشه و یک امتیاز جایزه نوشته شده است. اگر بازیکن به هر نحوی بتواند این دو شهر را به هم وصل کند، در پایان بازی امتیازی که روی آن کارت نوشته شده است را می گیرد. اما اگر نتواند این امتیازها را بدست بیاورد، عدد نوشته شده را از امتیازهایش کم می شود.
کارت های مقصدتان را تا آخر بازی از دیگر بازیکن ها مخفی نگه دارید. هر نفر به هر اندازه که بخواهد می تواند کارت مقصد داشته باشد.
پایان بازی
زمانی که تعداد واگن های باقیمانده یکی از بازیکن ها 0، 1 یا 2 شود، تمام بازیکن ها از جمله بازیکنی که واگن هایش تمام شده یک نوبت دیگر بازی می کنند و بعد بازی تمام می شود. بازیکن ها همه کارت های مقصدشان را رو می کنند و امتیازهایشان را حساب می کنند.
حساب کردن امتیاز ها
نکته: اگر در پایان بازی فکر کردید که امتیاز بعضی از مسیرها را نگرفته اید می توانید مسیر هایتان را دوباره چک کنید.
به امتیاز ساخت مسیر که در طول بازی بدست آورده اید امتیازات زیررا اضافه کنید:
امتیاز کارت های مقصد : بازیکن ها کارت های مقصد خود را رو می کنند واگر آن را تکمیل، امتیاز آن کارت را می گیرند و اگر نتوانسته باشند کارت مقصد را تکمیل کنند به انداره ی امتیاز کارت،امتیاز از دست می دهند.
بازیکنی که توانسته بلند ترین مسیر پشت سر هم را بسازد، 10 امتیاز جایزه می گیرد. برای شمردن طولانی ترین مسیرها، مسیر هایی را که از قطارهای همرنگ ساخته شده اند را بشمارید.این مسیرها می توانند حلقه ای باشند و یا از یک شهر چند بار بگذرند ولی در شمردن مسیر هیچوقت یک مسیر را دوبار نشمارید. اگر طول مسیر دو نفز مثل هم باشد، هر دوی آن ها 10 امتیاز می گیرند.
بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده می شود. اگر دو یا چند نفر بیشترین امتیاز را داشته باشند بازیکنی که کارت های مقصد بیشتری را کامل کرده باشد برنده است. اگر باز هم چند نفر یک امتیاز داشته باشند، کسی که مسیر پشت سر هم طولانی تری ساخته برنده است.